Beating grocery prices post-drought

I went to the grocery store a week ago (and I only go once a month, if that) and spent $73.78. According to my receipt I bought 36 items and only saved 20 cents, which is to be expected since I didn't use any coupons.

What should be noted, however, is the items I bought. Normally, these grocery items would cost around $50 to $60. Not $73.78. And usually I would buy much, much more than I did today. This grocery trip was very small since we are eating out of my garden a lot and grilling meats from our freezer.

Let's take a look:

  • Yogurt (on sale)
  • Eggs
  • Skim milk
  • Alfredo sauce (on sale)
  • Bread (NOT on sale - and was almost $2 a loaf! I need to learn how to make a light, fluffy sandwich loaf that John will eat...)
  • 2 boxes of Nutty Bars (John's ONLY luxury item for his lunches)
  • 2 blocks of cheese (on sale)
  • 2 bags of el cheapo cereal
  • Carrots (on sale)
  • Potatoes
  • Fresh mushrooms (on sale)
  • Peaches (on sale)
  • Grapes


Yep. Only those items for a whopping $73.78. Not. Even. Kidding.

So how am I going to beat the inevitably rising grocery prices due to the Midwestern drought?

Here's how:

  1. We're going to continue to eat from my garden, which will include planting some fall veggies. 
  2. We're going to plan meals around my canned and frozen foods. Think lots of stews, soups, and pasta with tomato sauce. Not to mention beef and pork we buy from my parents and keep in our deep freeze. 
  3. Lunches will be brought to work (not bought at work, ahem, JOHN!) , and will continue to be leftovers from the night before. 
  4. I'll start paying more attention to store sales and will stock up when necessary. However, I will NOT become a crazy hoarder couponer and hoard store three years worth of Easy Mac in my laundry room. 
  5. I need to learn how to make buns and artisan breads, since we are carbo-freaks. Our local community college has a three week bread making course in their continuing education department. I'll look into that this fall. 
  6. Two words: Farmers Markets. If I'm gonna spend it somewhere, it might as well go to my neighbors. 
  7. My girlfriends and I like to dine out or have drinks out when we get together. Maybe we'll take advantage of each others' company in our homes and have cocktails or dinner at each others' houses. 
  8. When camping I'll make extra efforts to pack foods we already have, rather than making a trip to the grocery store. This is pretty rare, but a trip to the store for two or three items does add up. 
  9. When traveling a longer distance (with or without the camper), I'll pack snacks, our lunches, and drinks in a cooler in the truck so there's no excuse to stop for a soda or lunch. 
  10. I'll get creative. I'll glean from neighbors and family members when they've finished with their gardens or trees! I'll actually use the gas discount I get from our grocery store!! I'll spend some time online looking up recipes that use our food stores!!! I'll dumpster dive!!!!
Kidding. 

Jeesh. 

No comments:

Post a Comment

Got some thoughts? Don't be shy. Leave 'em here!

You might like:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...